Počuli ste už o sršňovi ázijskom? Na prvý pohľad možno obyčajný hmyz, no v skutočnosti nebezpečný predátor. Ide o invázny druh, ktorý loví včely a iné opeľovače, čo má negatívny dopad na biodiverzitu a poľnohospodárstvo. Spôsobuje škody v hodnote miliónov eur, a to najmä včelárom, ovocinárom a vinárom. Jeho výskyt bol potvrdený už aj v tesnej blízkosti slovenských hraníc, preto je potrebné pripraviť sa na boj proti jeho šíreniu.

Aplikácia

Stiahnite si prvú slovenskú aplikáciu na nahlasovanie sršňa ázijského.
viac informácií

Grantové programy

Podporujeme dobrovoľné hasičské zbory pri nákupe vybavenia potrebného na likvidáciu sršňa ázijského a jeho hniezd. viac informácií

Vzdelávacie materiály

Podrobné informácie o biológii sršňa ázijského nájdete v tejto príručke. Inštrukcie ako používať selektívne pasce nájdete v metodických pokynoch.

Fotogaléria

Sršeň ázijský je skutočne fotogenický živočích. Podobne sú na tom aj ďalšie druhy hmyzu. Veď posúďte sami. fotogaléria

Dokumentárny film

Nahliadnite do života sršňa ázijského cez hľadáčik kamery a vypočujte si našich aj zahraničných odborníkov, ktorí sa téme venujú už roky.



Rozpoznávacie črty

Najsilnejšou zbraňou v tomto boji sú vedomosti. Je dôležité, aby sme vedeli sršňa ázijského a jeho hniezda rozpoznať a nahlasovať ich potenciálny výskyt na našom území. Len tak môžeme spolu zabrániť jeho premnoženiu a ochrániť naše včely a opeľovače.
Praktické informácie o sršňovi ázijskom nájdete v našej infografike.




Spoznajte rozdiel medzi sršňom ázijským a sršňom obyčajným

Sršeň ázijský je o niečo menší ako náš domáci druh - sršeň obyčajný. Líšia sa predovšetkým sfarbením bruška a nôh. (POZOR! Sršeň obyčajný je na Slovensku bežným a užitočným druhom, ktorý požiera napr. muchy, ovady a komáre. Jeho výskyt nie je potrebné hlásiť.)


SRŠEŇ ÁZIJSKÝ SRŠEŇ OBYČAJNÝ
VEĽKOSŤ ROBOTNICE 1,7 – 2,5 cm 1,8 – 3,5 cm
FARBA NÔH čierna, žltá hnedá
FARBA BRUŠKA čierna, žltá, žlto-oranžová žltá, červeno-hnedá, čierna
FARBA HLAVY čierna, oranžová hnedá, žltá
UMIESTNENIE
SEKUNDÁRNEHO HNIEZDA
na stromoch (nad 10 m),
strechách domov
v dutinách stromov,
opustených stodolách
TVAR HNIEZDA guľovitý, hruškovitý oválny

Porovnanie sfarbenia a veľkosti tela




Porovnanie bruška

Sršeň ázijský je prevažne čierny so širokým žlto-oranžovým pruhom na konci bruška a tenkým žltým prúžkom na začiatku bruška.

Sršeň obyčajný je sfarbený do hneda s výraznými žltými kresbami na brušku.



sršeň ázijský

sršeň obyčajný



Porovnanie hniezda

Sršeň ázijský si stavia hniezda vysoko v korunách stromov vo výške nad 10 metrov, avšak často v blízkosti ľudských obydlí (strechy domov, záhradné domčeky a pod). Hniezdo je guľovitého až hruškovitého tvaru, vysoké až 100 cm, s malým bočným otvorom.

Sršeň obyčajný si stavia hniezda v dutinách stromov, opustených stodolách a pod. Hniezdo je oválneho tvaru, vysoké do 80 cm, s otvorom v dolnej časti hniezda.



sršeň ázijský

sršeň obyčajný



Útoky na včelstvá

Sršeň ázijský je predátor zameriavajúci sa hlavne na lov včiel a inej lokálne početnej koristi. Robotnice sršňa ázijského krúžia okolo vstupu do úľa a útočia na včely - lietavky za letu. Z ulovenej koristi odstránia hlavu, krídla, nohy a bruško a rozžuvaným obsahom hrude kŕmia svoje larvy v hniezde.

Európske včely medonosné nemajú vyvinuté žiadne účinné obranné správanie voči tomuto druhu sršňa ázijského.


Útok sršňa ázijského na včely medonosné

Zdroj: © Eric Tourneret / Biosphoto

Fotogaléria

Partneri projektu